3 Ekim 2009 Cumartesi

Biz Trabzon’da Anmaya Korktuk.
Berlin'de 1922 yılında, Ermeni terörüne kurban giden, İttihat ve Terakki Cemiyeti Umumi Merkezi üyesi ve Osmanlı Devleti'nin Teşkilatı Mahsusa Şefi Dr. Burhanettin Şakir Bey ve Trabzon eski Valisi Cemal Azmi Bey, Berlin Türk Şehitliği'ndeki mezarlari başında her yıl olduğu gibi bu yıl da, başta Atatürkçü Düşünce Derneği olmak üzere, çok sayıda dernek temsilcisinin katılımıyla anıldı.Berlin'deki, Karadenizli, Giresun ve Trabzonlu derneklerin temsilcilerinin katıldığı anma töreninde, Olcay Başeğmez ve Mehmet Ekşi birer konuşma yaparak Dr. Burhanettin Şakir ve Cemal Azmi beylerin kişiliklerini ve yaptıkları mücadeleleri anlattılar.19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıktığında, Trabzonlu milis güçlerinin ulu önder Atatürk'ü koruması için görevlendirilen grubun içinde de bulunan Cemal Azmi Bey, Trabzon Valiliği de yapmıştı.


HUNHARCA KATLEDİLMİŞLERDİ
1921 yılında Berlin'de hunharca öldürülen Talat Paşa'dan sonra yalnız kalarak Berlin'de yaşamaya devam eden eşi Hayriye Hanımı Türkiye'ye dönmeye ikna etmek için kendi eşleriyle birlikte Almanya'ya giden Dr. Burhanettin Şakir Bey ve Cemal Azmi Bey'in peşine düşen Ermeni teröristler; 87 yıl önce, 17 Nisan 1922'de Uhlandstr üzerinde eşlerinin gözleri önünde bu iki değerli vatan evladını şehit etmişlerdi.


TRABZON'DA ANILMADI
Trabzon Valisi Cemal Azmi Bey'in Trabzon'da anılmaması ise garip garip olduğu kadar da içler acısıyıdı. Arsin Kuznucuk'da Cemal Azmi Bey adını taşıyan okulda bile Cemal Azmi Bey anılmadı. Bu konuda özellikle hükümetin Emreni açılımı nedeniyle bu tür anmalara sıcak bakmadığı biliniyor..


MEDYATRABZON DİYOR Kİ.
Trabzon Valisi Cemal Azmi Bey'in Ermenilerce katledişinin Trabzon'da anılmaması, hatırlanmaması hatırasının yaşatılmaması, tarihime, şehir tarihimize koca bir ayıptır.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder